MIĘDZYNARODOWA PIELGRZYMKA SUWAŁKI – WILNO

Przeżywamy jubileusz 25-lecia Międzynarodowej Pielgrzymki z Suwałk do Wilna. W pierwszej uczestniczyło 157 osób, a w obecnej ok. 950. Pielgrzymka organizowana jest przez Księży Salezjanów. Jej trasa w ciągu lat się zmieniała, podobnie jak liczba pielgrzymów. Niezmienne jest to, że rozpoczyna się w Suwałkach, a kończy w Ostrej Bramie w Wilnie. A przede wszystkim niezmienny jest, jak w kompasie , kierunek - do Matki Bożej Ostrobramskiej!

Tegoroczni pielgrzymi wędrowali w siedmiu grupach prowadzonych  przez księży salezjanów, pallotynów, ojca franciszkanina i kapłana diecezjalnego.

Pielgrzymi idą dwa dni po terenach Suwalszczyzny, a następnie osiem po wileńszczyźnie. Odwiedzamy na trasie Polaków mieszkających na tych terenach. Rozmawiamy z nimi, słuchamy ich trosk, opowiadamy o sobie i niesiemy ich intencje do Matki. Jesteśmy serdecznie podejmowani. Polacy przygotowują posiłki, możemy u nich nocować. Jednak ekwipunek tradycyjnego pielgrzyma, czyli namiot, karimata, śpiwór jest ciągle używany.

Grupy niebieska i zielona są prowadzone przez księży pallotynów. Ich charyzmatem jest szerzenie apostolskiego ducha zgromadzenia i modlitwa za misje. Prowadzili je w tym roku ks. Waldemar Pawelec i ks. Andrzej Dębski. Wędrował z nami także misjonarz ks. Roman Rusinek przybliżając orędzia Matki Bożej z Kibeho z Rwandzie.

Pogoda sprzyjała wędrowaniu. Słońce nam towarzyszyło czasem tylko zasłaniane przez  chmury. Deszcz przypomniał o sobie dwa razy, byśmy doświadczyli błogosławieństwa deszczu.

Czas pełen modlitwy, rozmów, śpiewu sprzyjał umacnianiu duchowemu. 24 lipca wkroczyliśmy do Wilna pokłonić się Matce. Po wspólnej Eucharystii mogliśmy zwiedzić Wilno. Wielu pielgrzymów udało się do Sanktuarium Miłosierdzia, by oddać cześć Jezusowi i zawierzyć Mu siebie. Następny dzień był przeznaczony na zwiedzanie, a 26 lipca większość pielgrzymów wracała do kraju.

W tym roku w grupie niebieskiej kroczyła trójka pielgrzymów, którzy rozeznali swoje powołanie zakonne właśnie na pielgrzymce. Ksiądz Przewodnik Waldemar Pawelec, ks. Krzysztof Śniadoch i siostra Paulina Szałek.

Każde z nich poznało zgromadzenie na pielgrzymce. W ich sercu zrodziło się szczególne wezwanie do służby Bogu w tym zgromadzeniu. Obecnie ks. Waldemar pracuje na Ukrainie, ks. Krzysztof przyjął święcenia kapłańskie 9 maja bieżącego roku, jest tegorocznym neoprezbiterem i będzie pracował w Ożarowie Mazowieckim. Siostra Paulina 11 lipca złożyła pierwsze śluby w zgromadzeniu sióstr pallotynek i będzie pracowała w Warszawie.

Radością naszej niebieskiej grupy jest także siostra pielgrzymkowa Krysia, która kroczy w tej pielgrzymce od samego początku przez 25 lat. Jest obecnie ostatnią, która przeszła wszystkie!

Dziękujemy Dobremu Bogu i Matce Miłosierdzia za piękny czas pielgrzymki, którą tak naprawdę każdy z nas zaczyna w codzienności.

ks. Andrzej Tekieli SAC


(kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

ADRES

Pallotyński Ośrodek Powołań „APOSTOŁ”

Święta Katarzyna
ul. Kielecka 33
26-010 Bodzentyn

SZYBKI KONTAKT

Skontaktuj się z nami

+48 531 287 632
+48 516 163 501
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SPOŁECZNOŚĆ